Najlepsze fotele dla gracza – jak zapobiegają bólom pleców?

Grasz w gry i spędzasz przy komputerze wiele godzin? W takim przypadku na pewno wiesz, że takie długie sesje mogą kończyć się bólem pleców. Jak im zapobiegać? Rozwiązanie to dobry fotel.

W sklepach można dostać różne rodzaje foteli do biurka. Wśród nich bardzo popularne są obecnie fotele dla gracza, które określane są jako gamingowe. Tego typu wyposażenie można kupić w wielu wariatach, ale czy zawsze jest to dobry zakup? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Co kupić, by nie narzekać na kręgosłup?

Ergonomiczna konstrukcja to podstawa

Dobre krzesło dla gracza powinno przede wszystkim wyróżniać się ergonomią. To pojęcie często kojarzone jest z biurem, ale ma ono zastosowanie również przy doborze odpowiedniego sprzętu gamingowego.

Ergonomia w tym przypadku odnosi się do takiej konstrukcji fotela, która charakteryzuje się dopasowaniem do anatomii człowieka, aby wspierać jego komfort i zapobiegać pojawianiu się niepożądanych dolegliwości. Ergonomiczne krzesła mogą zatem zapobiec bólom pleców.

Wobec tego ergonomiczne krzesło gracza na pewno sprawdzą się wtedy, gdy ważne jest zapobieganie dyskomfortowi podczas korzystania z komputera. Czym wyróżniają się tego typu konstrukcje?

Konstrukcja ergonomicznego fotela do komputera

Aby korzystanie z komputera było wygodniejsze, warto zainwestować w dobry fotel. Ergonomiczne modele mogą zaoferować wtedy najwyższy poziom komfortu, a także wspierają zdrowie kręgosłupa.

  • Profilowane oparcie – jego zadaniem jest wspieranie anatomicznej budowy pleców, by zapobiegać ich bólom. Oparcie ma wtedy wcięcie umieszczone na wysokości kręgosłupa lędźwiowego. W przypadku wysokiego oparcia wyprofilowany powinien być też zagłówek.
  • Siedzisko o dopasowanej głębokości – to często przeoczany parametr, jednak ma on kluczowe znaczenie dla komfortu korzystania z krzesła. Głębokość oparcia dopasowuje się specjalnie do sylwetki, głównie wzrostu. Niektóre modele mają regulowaną głębokość siedziska.
  • Podłokietniki – ich zadaniem jest podtrzymywanie rąk podczas korzystania z komputera. Aby korzystanie z nich było wygodniejsze, warto pamiętać o tym, by wybrać krzesło z ich regulacją.
  • Regulacja wysokości – dzięki tej prostej funkcji krzesło może być dopasowane do wzrostu użytkownika.
  • Obrotowa podstawa – umożliwia łatwe korzystanie z biurka i jego otoczenia, poprawia komfort.
  • Funkcja tilt – pozwala ona na wychylenie oparcia do tyłu, aby dzięki temu wyprostować sylwetkę. To pomaga w redukcji bólów pleców przy długotrwałym korzystaniu z komputera.

Fotel dla gracza – gamingowy czy biurowy?

W sklepach można znaleźć teraz gamingowe fotele dla graczy – to specjalne modele, które sprawdzają się podczas grania w gry i dodatkowo przyciągają uwagę swoim wyglądem pasującym do stylistyki gamingowej. Warto jednak wskazać, że jako krzesła dla gracza dobrze sprawdzą się również te biurowe, które również można dopasować do aranżacji pokoju.

Najczęściej w kategorii foteli biurowych można znaleźć szerszą gamę modeli, które będą dobrze sprawdzały się podczas długiego korzystania z komputera. Ne każdy fotel gamingowy jest ergonomiczny, a dostępne w sprzedaży modele często mają zbyt wąską regulację poszczególnych elementów albo nie mają jej w ogóle. Wobec tego korzystanie z nich może być mniej komfortowe niż foteli biurowych.

Przeczytaj artykuł:Fotel gamingowy czy biurowy?

Jak jeszcze zapobiegać bólom pleców podczas gry na komputerze?

  • Co godzinę zrób krótką przerwę – przejdź się po pokoju, wykonaj kilka ćwiczeń, które mogą zredukować bóle pleców.
  • Przyjmij prawidłową postawę podczas korzystania z fotela – plecy przylegające do oparcia, kolana zgięte pod kątem prostym, stopy na podłożu (można zastosować też podkładkę pod stopy).

Możesz również polubić…