Fotel na kółkach – jak ochronić podłogę przed zniszczeniem?
Kółka zamontowane w fotelu obrotowym mogą spowodować uszkodzenie podłoża. Sprawdź, co zrobić, aby temu zapobiegać!
Z foteli obrotowych korzystamy często na co dzień. To wygodne meble do korzystania z komputera oraz innych prac przy biurku. Fotel z kółkami może jednak spowodować uszkodzenie podłogi – przesuwany po niej powoduje jej zarysowania, ścieranie. Aby zredukować to ryzyko, warto wybrać odpowiednie kółka do fotela. Dodatkowym zabezpieczeniem może być specjalna podkładka albo dywanik pod fotel na kółkach.
Odpowiednie kółka do fotela obrotowego – co wybrać?
Przy zakupie fotelu na kółkach należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję, aby był on komfortowy dla pleców. Również bazo ważne są zastosowane w nim kółka. Można podzielić je na dwie kategorie – kółka miękkie oraz kółka twarde, które powinny być dopasowane do rodzaju podłogi.
Miękkie kółka do fotela
Do wykonania miękkich kółek stosuje się specjalne gumy kauczukowe, którym pokrywa się ich obwód. Dzięki temu kółka te miękko i cicho poruszają się po twardych podłożach. Miękkie kółka dodatkowo ograniczają zużycie podłóg twardych i zmniejszają ryzyko ich uszkodzenia.
Taki fotel obrotowy na kółkach polecany jest na podłogi jak parkiety, panele drewniane, laminowane, winylowe, płytki ceramiczne, terakota, czyli wszystkie podłogi, które są płaskie i twarde w dotyku.
Warto pamiętać o tym, że miękkie kółka narażone są na zniszczenie podczas intensywnego użytkowania fotela – wtedy konieczne jest wymienienie ich na nowe. Zapasowe kółka można dokupić w sklepach oferujących fotele.
Twarde kółka do fotela
Druga opcja to kółka twarde, do których wykonania stosuje się twardsze tworzywa sztuczne. Nie mają one ochronnej otoczki z gumy jak w przypadku kół gumowych.
Kółka twarde rekomendowane są na podłogi miękkie, na przykład na wykładziny dywanowe, dywany. W tym przypadku poruszają się po nich znacznie sprawniej. Gdy takie kółka zastosować na podłogach twardych, wtedy byłyby one wprawdzie szybsze niż miękkie, lecz też głośniejsze i mniej wygodne. Także przyczyniłyby się do szybszego zniszczenia podłogi.
Podkładki i dywaniki pod fotele na kółkach – dodatkowa ochrona
Stosowanie dopasowanych do typu podłogi kółek nie zapewnia jednak stuprocentowej ochrony przed zarysowaniami i ścieraniem się zewnętrznych powłok. Aby zapobiec takim efektom, można zastosować dodatkowe zabezpieczenia – podkładki i dywaniki.
Cienka, wykonana z tworzywa sztucznego podkładka pod fotel na kółkach, jest popularnym zakupem. Tego typu produkt jest kładziony na podłodze twardej albo miękkiej (stosuje się wtedy podkładki z wypustkami, które zapobiegają przesuwaniu się). Podkładki są dostępne w różnych wariantach – wykonane z przezroczystego i błyszczącego materiału, z materiału matowego, mogą być one również barwione lub drukowane, aby nadać im efektowny wygląd. Są wytrzymałe, trwałe i skutecznie chronią podłogę.
Druga propozycja to dywanik pod fotel na kółkach. Jest ona przeznaczona dla osób, którym nie odpowiada wygląd podkładek z tworzywa. Dywaniki dostępne są w wielu stylach, na przykład mogą być jednolite kolorystycznie, mogą mieć wzory etniczne, dlatego można łatwo dopasować je do wyglądu wnętrza i swojego gustu.
Podsumowanie
Zatem wtedy, gdy decydujesz się na nowy fotel skórzany na kółkach lub fotel ergonomiczny dla gracza, pamiętaj również o tym, że stosowanie takiego mebla może powodować uszkodzenie podłoża, na którym on stoi.
Aby zabezpieczyć podłogę miękką albo twardą przed uszkodzeniem, w pierwszej kolejności warto dobrać do niej odpowiednie kołka. Alternatywnie można też zastosować podkładki albo dywaniki, które mogą zapobiec uszkodzeniom – zarysowaniu, starciu powłoki, zniszczeniu włókien dywanów lub wykładzin.