Urządzamy pokój dla ucznia

Nastolatek to osoba, której z pewnością trudno dogodzić. Nie każdy z nich ma szansę mieć własny pokój, ale jeśli już taka sposobność się zdarzyła, to koniecznie chcieliby urządzić pokoje po swojemu. Czy można mu na to pozwolić? Czy dziecku powinno się pozostawić pełną swobodę, czy może jednak rodzic powinien ingerować w meblowanie pokoju?

Otóż sytuacja przedstawia się następująco – jeśli chodzi o kolorystykę i stylizację pokoju, to niech zdecyduje jego mieszkaniec – nie ma sensu wpajać synowi że w szmaragdowej zieleni będzie mu się lepiej spało czy córce wybijać z głowy bordowe ściany – to ich pokoje, więc niech wybierają ich kolorystykę. Jednak jest pewien aspekt, do którego bezwzględnie powinny przyłożyć się rodzice. Mowa tutaj o kąciku do nauki, bo jaki nastolatek by nie był, to uczyć się powinien w odpowiednich warunkach. A do tego potrzebne będą specjalne meble.

Meble do nauki

O jakich meblach mowa? Gdzie powinno znaleźć się miejsce do nauki? Przede wszystkim zacznijmy od tego, że miejsce gdzie nastolatek ma odrabiać lekcje czy wkuwać do klasówki powinno być odpowiednio oświetlone. Wiadomo, że najkorzystniejsze jest światło dzienne, jednak czasami nie sposób tylko przy nim odrabiać lekcji, z prozaicznego powodu – jest zbyt późno. Dlatego kącik powinien być ulokowany przy oknie, ale musi mieć również zawieszoną lampę, która w późnych godzinach wieczornych doświetli stanowisko pracy.

pokój dla uczniaA co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim biurko. Nie stół, nie stoliczek, ale porządne pełnowymiarowe biurko, które pozwoli swobodnie rozłożyć potrzebne materiały. Z racji na skomputeryzowanie edukacji, hitem stają się biurka, które mają już podpórki na laptopy – bo to na nich bardzo często obecnie uczniowie odrabiają zadania. Skoro ma na biurku być miejsce na komputer, to musi być ono większe, aby pomieściły się również inne materiały. Pod ręką dobrze aby było urządzenie wielofunkcyjne jak skaner z drukarką, ponieważ to również dzisiaj codzienność. Skoro jest biurko, to warto aby było również odpowiednie krzesło do biurka. Najlepiej sprawdzają się fotele obrotowe, ponieważ nie wymuszają na uczniach nienaturalnych pozycji, ułatwiają pracę i co ważne, dbają o kręgosłup. Obecnie najlepszym krzesłem obrotowym jest takie, które układa się w kształt litery S. To naturalna pozycja naszego kręgosłupa, o której jednak zapominamy każdego dnia, więc taki fotel będzie ją przypominał. Fotel obrotowy dla ucznia powinien mieć również stabilne, zwrotne kółka, aby mógł się na nim przesuwać według potrzeb.

Kiedy mamy już najważniejsze dwa elementy, warto pochylić się również nad wyborem oświetlenia. Z pewnością musi być ono  mocne, ale nie za bardzo, ponieważ nie powinno razić i męczyć oczu. Zawieszone musi być tak, aby nie rzucało niepotrzebnego cienia, więc najlepiej niech to będzie lampa postawiona lub zamontowana na biurku, konkretnie na jego przedniej części. Przy komponowaniu kącika do nauki w pokoju ucznia warto pamiętać również o miejscu na książki. Nie musi to być od razu wielka szafa, obecnie nie brakuje bowiem fikuśnych regałów, które z pewnością przypadną do gustu młodzieży. Jednak nie samą nauką żyje człowiek, więc w pokoju ucznia powinny się znaleźć nie tylko biurka, regał i fotel obrotowy.

Bardzo istotnym z punktu widzenia zdrowia jest również łóżko, a konkretnie materac na którym śpi taki młody człowiek. Jak już wspominaliśmy, nasz kręgosłup co rusz narażony jest na złą pozycję i obciążenie, dlatego podczas snu powinien się zregenerować. Nie będzie to jednak możliwe, jeśli łóżko na którym się śpi będzie za krótkie, za wąskie, słowem niewygodne, sprawiające, że nie można przyjąć wygodnej pozycji. A jeśli nawet łóżko samo w sobie ma odpowiednią wielkość, to jeśli materac jest źle dobrany to można zapomnieć o komfortowym wypoczynku.

Wygodny materac dla dziecka

Dlatego w pokoju ucznia powinien się znaleźć materac dobrany przez specjalistę, taki, który najlepiej aby zapamiętał pozycję ciała które na nim śpi, co oznaczać będzie, że jest doskonale dopasowany. Okazuje się, że wyposażenie pokoju dla ucznia wcale nie jest takim prostym zadaniem, jednak należy się do niego odpowiednio przyłożyć, aby mieć pewność że nasza pociecha ma zapewnione odpowiednie warunki do nauki. Nie ma co ukrywać, że nie będzie to również tania sprawa, bowiem meble do pokoju dla ucznia, odpowiedniej jakości, do najtańszych nie należą.

Warto popatrzeć za meblami regulowanymi, co sprawi, że nie trzeba będzie ich wymieniać za każdym razem kiedy dziecko podrośnie. Być może ich cena będzie wyższa niż takich tradycyjnych mebli, jednak zważywszy na to, że będą to meble naprawdę na lata, to koniec końców taki wydatek opłaci się o wiele bardziej. A jeśli można coś podpowiedzieć, to nie warto szukania mebli pozostawiać na ostatni moment, ponieważ wtedy ceny zawsze idą w górę, bardzo często okazuje się też, że towar jest już przebrany i ciężko jest wybrać coś naprawdę fajnego. Warto więc za szukanie zabrać się wcześniej, aby wraz z rozpoczęciem roku szkolnego mieć już wszystko przygotowane dla ucznia.

Możesz również polubić…