Młodzież coraz częściej cierpi na dolegliwości kręgosłupa

W dzisiejszych czasach rządzą komputery, laptopy, konsole i telewizory. Dlatego też problemy z kręgosłupem, które kiedyś nie były aż tak częste, są teraz coraz bardziej dokuczliwe. Szczególnie smutne jest to, że już u młodych ludzi bardzo często widzimy problemy z kręgosłupem. Z czego to wynika? Jakiego rodzaju problemy dotykają współczesnych nastolatków?

Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim należy wyjaśnić, że czasami wady kręgosłupa spowodowane są odgórnie, ponieważ są to wady wrodzone. Jednak najczęściej problemy z kręgosłupem wywołane są przez czynniki zewnętrzne. Zaliczamy do nich niewłaściwe utrzymanie postawy w szkole czy nawet już w przedszkolu. Mówiąc o niewłaściwej postawie mamy na myśli niedbałą postawę podczas siedzenia przy biurku, stole, ale również podczas zabawy.

Zła pozycja przy siedzeniu

Dzieci i młodzież przeważnie siedzą nienaturalnie wygięci, próbują przy minimalnym ruchu zmienić położenie swojego ciała.  Nie ma co ukrywać, że współczesna młodzież ma również zdecydowanie za mało aktywności fizycznej. Wiadomo nie od dzisiaj, że ruch pozwala zniwelować wady postawy. Jednak, jeśli zamiast tego mamy ciągłe siedzenie nad komputerem to na efekty nie trzeba wcale długo czekać.  Okazuje się, że na niewłaściwie ukształtowany kręgosłup wpływa również to, jak młodzież śpi – zwijanie się w kłębek nie sprzyja dobrej postawie, aczkolwiek tutaj trudno coś z tym zrobić – każdy śpi tak jak lubi. Nie od dzisiaj ubolewamy nad tym, ile współczesna młodzież musi ze sobą nosić podręczników i zeszytów. I tutaj również pojawia się problem z kręgosłupem – noszenie na jednym ramieniu wypakowanego do granic możliwości plecaka jest gwoździem do kręgosłupowej trumny. Co jeszcze? Nie da się ukryć, że umiłowanie do fast foodów jest zgubne bez względu na wiek. A współczesna młodzież nie umie sobie wielu rzeczy odmówić. W połączeniu z brakiem ruchu odpowiedz może być tylko jedna – otyłość, która prowadzi do zdeformowania kręgosłupa. Jak sobie z tym można wszystkim poradzić?

Czy jest szansa na to, aby kręgosłupy naszych dzieci nie były w tak opłakanym stanie? Okazuje się że tak, ale będzie wymagać to wiele pracy. Niezbędne będzie wprowadzenie dawki aktywności fizycznej każdego dnia, zmiana nawyków żywieniowych. Ale co zrobić z przesiadywaniem przed biurkiem czy komputerem? Odpowiedź jest prosta i ucieszy wielu rodziców.  Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni fotel obrotowy, na którym siedzenie nie będzie tak obciążające dla kręgosłupa. Mowa tutaj o fotelu obrotowym z prawdziwego zdarzenia, który ukształtowany jest w kształcie litery S. Taka jest właśnie najwłaściwsza pozycja dla kręgosłupa i taki fotel po prostu ją na młodym człowieku wymusza. Dzięki temu, nawet jeśli w dalszym ciągu będzie spędzał czas przed telewizorem czy komputerem, to jako rodzice będziemy mieć pewność, że jego kręgosłup ucierpi na tym o wiele mniej, niż gdyby siedział na zwykłym taborecie czy krześle. Taki fotel obrotowy przydaje się również podczas odrabiania lekcji, ponieważ pozwala bez większego wysiłku sięgnąć po każdą potrzebną książkę czy zeszyt – wystarczy tylko się odepchnąć i już sunie się we wskazanym kierunku.

Meble zdrowe dla kręgosłupa

Skąd brać takie meble? Jeśli zależy nam na zdrowiu naszej pociechy, to nie powinniśmy w tym przypadku oszczędzać. Porządny fotel obrotowy musi kosztować odpowiednią kwotę. Warto zapoznać się z jego wszystkimi funkcjami, sprawdzić czy aby na pewno ma odpowiednie gabaryty dla naszego dziecka. Warto aby był to fotel regulowany, dzięki czemu posłuży przez dłuższy czas. Uwagę zwracamy na to, czy głowa również ma oparcie, czy podłokietniki są odpowiedniej wielkości i długości, oraz czy siedzisko nie jest za małe. Istotną kwestią jest również to, z jakiego materiału wykonane są dane meble, ponieważ jeśli są to materiały kiepskiej jakości, to nie ma co liczyć na to, że posłużą dziecku czy nastolatkowi na dłużej.

Być może lepiej będzie jeśli w tej kwestii doradzi coś specjalista, który na co dzień ma do czynienia z fotelami obrotowymi, podpowie on jaki model będzie dla danej osoby najkorzystniejszy. Jeśli problemem jest to, że syn czy córka są zwolennikami gier komputerowych, to są również specjalne fotele dla graczy – skoro już muszą siedzieć przed komputerem niechaj siedzą na wygodnych fotelach. To już meble specjalistyczne i bez podpowiedzi fachowców się nie obejdzie. Na szczęście, obecnie rynek mebli tego typu jest tak szeroki, że nie ma większych problemów ze znalezieniem odpowiednich mebli. Trzeba tylko jasno określić kryteria, które nas interesują i rozglądać się za takimi właśnie meblami.

Warto poszperać również w sieci, aby zasięgnąć opinii użytkowników danych mebli – nie ma bowiem lepszej recenzji niż zadowolony użytkownik. Stosując się do tych wszystkich powyższych porad z pewnością uda się wam wybrać odpowiedni fotel i sprawić, że akurat wasze dziecko uniknie widma krzywego kręgosłupa, wypadających dysków i wiecznego bólu spowodowanego przydługim siedzeniem na niewygodnych i źle wyprofilowanych krzesłach.

Możesz również polubić…