Konstrukcja fotela obrotowego
Wiadomo, że na rynku nie brakuje różnego rodzaju foteli obrotowych. Różnią się one gabarytami, kolorystyką, jak również funkcjonalnością. Inaczej zbudowany będzie fotel obrotowy do okazjonalnego użytku, a inaczej fotel biurowy, w którym spędzać będziemy po kilka godzin dziennie.
Co warto wiedzieć o konstrukcji fotela obrotowego? Przede wszystkim, mając na myśli komfortowy fotel obrotowy, powinniśmy myśleć o tym, aby był to fotel ergonomiczny, czyli taki, który pozwala kręgosłupowi na przyjęcie pozycji litery S, a jednocześnie umożliwia dla niego odpowiednie podparcie. Z tym wiążą się również odpowiednie elementy fotela obrotowego. Podstawowym elementem porządnego fotela obrotowego jest pięcioramienna podstawa na kółkach – ważne jest, aby sprawdzić, czy kółka są uniwersalne czy może do konkretnego rodzaju powierzchni.
Podstawa stabilnego fotela
Dlaczego akurat ten element konstrukcyjny jest istotny? Ponieważ to on zapewnia stabilność i podparcie. Atutem dodatkowym będzie opcja kółek, które mają mechanizm samohamowania. Następna część fotela obrotowego to siedzisko odpowiedniej długości i szerokości. Jeśli chodzi o długość, to powinno się ono kończyć na wysokości ¾ ud, ponieważ zbyt krótkie lub zbyt długie siedzisko może doprowadzić do drętwienia ud. Kolejny ważny element to oparcie – powinno sięgać powyżej łopatek i być tak wyprofilowane aby kręgosłup przybierał wspomniany już kształt litery S. Skoro o podparciu mowa, warto sprawdzić czy fotel ma podłokietniki – również bardzo istotne dla wspierania naszego kręgosłupa.
To elementy, które wchodzą w skład konstrukcji każdego fotela obrotowego. Jednak istnieją wersję bardziej rozbudowane. Dołącza się do nich takie elementy jak na przykład zagłówek, który pozwala na odpoczynek podczas pracy, odciążenie mięśni karku. Innym przydatnym rozwiązaniem jest podkolannik. Nie jest to element standardowy, aczkolwiek bardzo się przydaje w pracy biurowej. Pozwala on zachować kąt prosty między udami a podudziami. W wielu wersjach do krzesłą obrotowego często domontowany jest również stolik.
Możliwość regulacji seidziska
Przy wyborze odpowiedniego fotela obrotowego bardzo istotne jest również to, aby było ono regulowane. Okazuje się bowiem, że w porządnych fotelach regulować można wiele części. Podstawą jest regulowana wysokość oparcia, co pozwala idealnie dopasować fotel do swojego wzrostu, jak również regulowane odchylenie oparcia, ponieważ tak naprawdę szkodliwe dla nas jest siedzenie cały czas w tej samej pozycji. Istnieją modele, gdzie siedzisko jest połączone z oparciem, mowa tutaj głównie o fotelach menadżerskich, jednak prawda jest taka, że na dłuższą metę nie są one ergonomiczne, ponieważ mają minimalny kąt odchylenia.
Te wszystkie informacje z pewnością przydadzą się, kiedy będziemy chcieli wybrać idealne krzesło obrotowe – takie, które spełni wszystkie swoje funkcje, a zarazem będzie wybawieniem dla naszego wiecznie pochylonego nad biurkiem kręgosłupa. Przed zakupem pamiętajmy również, aby wypróbować dany fotel – usiąść, wyregulować, sprawdzić czy w każdej pozycji będzie wygodnie. Jeśli wszystko będzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami to można spokojnie zakupić taki fotel obrotowy.