Krzesło biurowe dla chorego kręgosłupa – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Schorzenia kręgosłupa dotykają wielu osób – także w młodym wieku. W takim przypadku bardzo duże znaczenie ma wybór właściwego krzesła biurowego do pracy w pozycji siedzącej. Czym powinno charakteryzować się dobre krzesło biurowe dla chorego kręgosłupa?

Czy z bolącym kręgosłupem można pracować przy biurku?

Wiele osób pracujących na co dzień przy biurku skarży się na ból kręgosłupa. To jedna z najczęściej pojawiających się wtedy dolegliwości, która może prowadzić do poważniejszych zmian, na przykład wypadania dysku czy zwyrodnień.

Osoba z mocnymi bólami nie powinna jednak pracować przy biurku – w takim przypadku wskazana jest wizyta u lekarza, który wystawi zwolnienie. W tym czasie pracownik może wypocząć i zadbać o swoje plecy, by powrócić do pracy wtedy, gdy czuje się dobrze. Zwykle jednak wtedy, gdy bóle są niewielkie, pracę wykonuje się nadal.

Szczególnym przypadkiem są osoby po zabiegach na kręgosłupie. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem, który doradzi, czy i kiedy praca przy biurku jest możliwa.

Ergonomiczne krzesło biurowe – sposób na bolące plecy

Aby zredukować dolegliwości związane z plecami, warto wykorzystać podczas pracy krzesło biurowe dobre dla kręgosłupa. Jest to mebel, którego konstrukcja umożliwia wygodniejszą pracę w pozycji, która nie jest obciążająca dla kręgosłupa.

Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom dostęp do takich ergonomicznych foteli i krzeseł, natomiast wtedy, gdy pracujemy w domu, możemy zakupić odpowiedni model na własną rękę.

Oczywiście, warto pamiętać o tym, że samo krzesło odciążające kręgosłup to jeszcze za mało, ponieważ pracownik pracujący w pozycji siedzącej powinien też przyjąć na nim ergonomiczną pozycję i powinien systematycznie od niego wstawać, aby rozprostować sylwetkę. Wskazane jest też wykonywanie ćwiczeń.

Czym wyróżniają się fotele biurowe na bolące plecy?

W porównaniu ze zwykłym siedziskiem fotel dla osób z problemami kręgosłupa cechuje się przede wszystkim bardziej złożoną budową, która powoduje, że jest lepiej dopasowany do sylwetki, a przez to pomaga w redukcji dolegliwości. Takie fotele określane są również mianem ergonomicznych.

Cechy ergonomicznego fotela biurowego:

  • wyprofilowane oparcie i siedzisko utrzymujące prawidłową pozycję ciała
  • szeroki zakres regulacji, między innymi wysokości siedziska, oparcia, podparcia lędźwiowego, głębokości
  • podłokietniki z możliwością zmiany ich pozycji, aby odciążyć dzięki temu ramiona i ręce
  • opcjonalnie – wysoki zagłówek, który pozwala na wygodne opacie a nim głowy
  • opcjonalnie – system tilt umożliwiający wychylenie sylwetki do tyłu, aby rozprostować plecy

Gdzie kupić krzesło odciążające kręgosłup?

Dzisiaj krzesło biurowe zdrowe dla kręgosłup można kupić w wielu sklepach, lecz warto pamiętać o tym, że nie jest ono dostępne w każdym punkcie sprzedaży.

Najszerszy wybór ergonomicznych foteli biurowych dostępny jest w sklepach specjalizujących się w ich dostawie – oferujących meble biurowe, ergonomiczne, wyposażenie medyczne. Można wtedy sprawdzić dostępne modele na miejscu, przymierzyć się do nich.

Co ważne, zakupy można zrobić także w internecie. Na takie zamówienie decyduje się obecnie wiele osób, ponieważ fotel można kupić wtedy bardzo łatwo – bez konieczności wychodzenia z domu. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić ofertę oraz wymiary produktu. Na szczęście, przy zamówieniu w sklepie można zwrócić krzesło wtedy, gdy jednak nie będzie odpowiednio dopasowane. Wiele sklepów zapewnia wtedy darmowy zwrot.

Wprawdzie za fotel biurowy na chory kręgosłup należy zapłacić więcej niż za zwykły, jednak warto potraktować ten wydatek jako inwestycję we własne zdrowie na długie lata!

Możesz również polubić…