Twoje plecy bolą po pracy przy biurku? Sprawdź fotele ergonomiczne

Czy po wstaniu od biurka często dotyka Ci ból pleców? Masz trudności z rozprostowaniem się? W takim przypadku pomyśl o doborze odpowiedniego krzesła biurowego. To właśnie ono jest główną przyczyną dolegliwości!

Jak pracować przy biurku bez bólu pleców?

Długotrwała praca w pozycji siedzącej jest jedną z głównych przyczyn dolegliwości pleców. Dotykają one głównie okolicy lędźwiowe, czyli dolnej części kręgosłupa. Może pojawić się wtedy męczący ból utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Aby praca przy biurku nie kończyła się zawsze bolącymi plecami, warto pamiętać o paru istotnych kwestiach:

1. Wybierz odpowiedni fotel biurowy ergonomiczny o konstrukcji poprawiającej komfort pracy.

2. Często wstawaj od biurka – przynajmniej jeden raz na godzinę przejdź się parę minut, wykonaj ćwiczenia rozciągające.

3. Zadbaj o aktywność fizyczną – brak ruchu przekłada się na większe bóle kręgosłupa podczas pracy siedzącej, dlatego po pracy uprawiaj sporty, na przykład korzystaj z roweru, biegaj.

4. Podczas siedzenia przybierz ergonomiczną pozycję – cała sylwetka powinna być dopasowana do krzesła biurowego, stopy powinny być oparte o podłogę lub specjalną podkładkę, a ręce spoczywać na podłokietnikach.

Jak wybrać najlepsze krzesło biurowe?

Odpowiednio dobrane krzesło biurowe jest podstawą, aby zapobiegać pojawianiu się bólów pleców. W takiej sytuacji najlepszym wyborem będzie krzesło ergonomiczne, które ze względu na swoją konstrukcję pozwala na zredukowanie dolegliwości i zapobiega ich pojawianiu się w przyszłości.

Czym powinien cechować się ergonomiczny fotel biurow? W sklepach można znaleźć mnóstwo foteli do biurka, lecz warto pamiętać o tym, że nie każde z nich może rzeczywiście zapewnić właściwe wsparcie podczas pracy w pozycji siedzącej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, dobierając ergonomiczny fotel do komputera?

Cechy dobrego krzesła ergonomicznego:

  • Oparcie z wcięciem w okolicy lędźwiowej – wtedy fotel odpowiada naturalnemu przebiegowi kręgosłupa.
  • Zagłówek – dobre fotele ergonomiczne wyposażone są również w praktyczne zagłówki, które pozwalają na podparcie głowy.
  • Siedzisko pasujące do wzrostu użytkownika – powinno ono pozwalać na przybranie ergonomicznej pozycji, nie powodować dyskomfortu dla nóg.
  • Regulowane podłokietniki – odciążają ramiona i ręce, a dzięki regulacji można łatwo dopasować je do sylwetki.
  • Płynie regulowana wysokość – pneumatyczny system regulacji umożliwia dopasowanie wysokości siedziska do wzrostu użytkownika.

Ile kosztuje dobre krzesło ergonomiczne do biurka?

Wybierając krzesła ergonomiczne do komputera lub do innych prac w pozycji siedzącej, należy przygotować się na wyższy wydatek niż w przypadku zwykłych foteli. Warto jednak go ponieść, ponieważ wtedy krzesło może zapewnić wyjątkowy komfort oraz poprawić wydajność, satysfakcję z pracy, a ponadto zapobiegać wydatkom na lekarza.

Ceny ergonomicznych foteli biurowych najczęściej rozpoczynają się od około 400 złotych, ale wyższej klasy model to już koszt około 1000 złotych. Z aktualnymi ofertami producentów i sprzedawców tego typu sprzętu można zapoznać się bliżej w internecie. Zamówienia na fotele ergonomiczne można składać również online. Wiele sklepów może zaproponować także dodatkowe usługi jak tapicerowanie na życzenie w wybranym kolorze.

Podsumowanie

Bolące plecy są najczęstszą dolegliwością, na którą skarżą się osoby pracujące w pozycji siedzącej. Można jednak jej zapobiegać. Wybór odpowiedniego krzesła biurowego wyposażonego w ergonomiczne rozwiązania, ale również ruch pomagają w zredukowaniu już istniejących dolegliwości, a także zapobiegają one pojawianiu się ich w przyszłości.

Możesz również polubić…